Прогноз бюджету на 2026-2028 роки
Миколаївська область
Миколаївський район
Сухоєланецька сільська рада
_________________ _______________________
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ
28 серпня 2025 року № 64
с. Сухий Єланець
Про схвалення Прогнозу бюджету
Сухоєланецької сільської
територіальної громади
на 2026-2028 роки
Відповідно до статей 75 та 75¹ Бюджетного кодексу України, пункту 1 частини а статті 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні’’ керуючись Наказами Міністерства фінансів України від 02.06.2021 року №314 ’’Про затвердження Типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо складання ’’ та від 23.05.2025року № 271 ’’Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні’’, рішення виконавчого комітету Сухоєланецької сільської ради від 15.05.2025 року №37 ’’Про затвердження плану заходів проходження бюджетного процесу Сухоєланецької сільської територіальної громади’’, виконавчий комітет сільської ради
ВИРІШИВ:
1.Схвалити Прогноз бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2026-2028 роки, що додається.
2.Фінансовому відділу Сухоєланецької сільської ради (Максимчук І.І.) забезпечити подання схваленого Прогнозу бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2026-2028 роки Сухоєланецькій сільській раді для розгляду.
3.Контроль за виконанням цього рішення покласти на сільського голову Олександра ПОСТИКУ.
Сільський голова Олександр ПОСТИКА
Додаток № 1
до рішення виконавчого комітету
Сухоєланецької сільської ради
від 28 серпня 2025 року № 64
ПРОГНОЗ
БЮДЖЕТУ СУХОЄЛАНЕЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
на 2026–2028 роки
1454100000
(код бюджету)
І. Загальна частина
Прогноз бюджету Сухоєланецької сільської ради на 2026-2028 роки (далі – Прогноз) розроблено відповідно до статті 75¹ Бюджетного кодексу України, враховуючи вимоги Податкового та Бюджетного кодексу , Закону України від 18.09.2024 № 3979-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України» постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2025 року № 774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки» враховуючи очікуване виконання дохідної частини бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади у поточному році та наступні 3 роки, а також на основі місцевих програм, якими визначено напрями розвитку громади, що сприятимуть покращенню добробуту населення, підвищення комфорту та якості життя.
Прогноз є документом середньострокового бюджетного планування, що визначає показники місцевого бюджету на середньостроковий період і є основою для складання проекту місцевого бюджету.
Метою Прогнозу є створення дієвого механізму управління бюджетним процесом Сухоєланецької сільської територіальної громади, як складової управління фінансами, встановлення взаємозв'язку між стратегічними цілями розвитку громади та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності та послідовності бюджетної політики, забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості сільського бюджету, ефективного використання бюджетних коштів.
Для досягнення мети прогнозу бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади планується забезпечити виконання наступних завдань :
- підвищення рівня доступності та якості публічних послуг;
- забезпечення комфортності проживання мешканців громади;
- сприяння розвитку місцевої економіки;
- підвищення результативності та ефективності видатків бюджету;
- підвищення прозорості бюджетного процесу ;
- посилення бюджетної дисципліни та контролю за використанням бюджетних коштів;
- підвищення рівня відповідальності учасників бюджетного процесу
Основною ціллю Прогнозу є підвищення результативності та ефективності бюджетних видатків, здійснення подальших кроків в напрямі динамічного росту доходів за рахунок позитивних зрушень в економіці громади.
Для забезпечення результативності та ефективності бюджетних видатків головним розпорядникам коштів рекомендується на регулярній основі здійснювати оцінку ефективності виконання бюджетних програм, що сприятиме підвищенню якості управління бюджетними коштами.
З метою підвищення рівня прозорості бюджетного процесу, а також доступності інформації про бюджет та бюджетний процес вживатимуться заходи щодо залучення громадян до процесу планування та виконання бюджету, використовуючи при цьому усі можливі механізми, в тому числі механізм «бюджету участі», який надає можливість кожному жителю громади брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через розробку та реалізацію проектів розвитку.
При формуванні видаткової частини бюджету Сухоєланецької сільської ради до 2028 року у середньостроковому періоді основним прагненням є досягнення цілей розвитку громади та реалізації державної політики в межах ресурсних можливостей бюджету, спрямовуючи кошти на заходи відповідно до їх пріоритетності та актуальності, а також з урахуванням ефективності їх використання та можливої економії коштів за діючими бюджетними програмами або напрямами використання бюджетних коштів.
Прогноз бюджету включає основні показники економічного і соціального розвитку сільської ради, індикативні прогнозні показники бюджету за основними видами доходів, фінансування і видатків, взаємовідносин місцевого бюджету сільської ради з державним бюджетом.
Пріоритетними напрямами розвитку громади на 2026-2028 роки залишатимуться: забезпечення умов для соціально-економічного зростання в усіх галузях і сферах діяльності, модернізація управління та інфраструктури, зростання надходжень до бюджету сільської територіальної громади та підвищення життєвого рівня населення громади.
Можливими ризиками невиконання прогнозних показників можуть бути зростання тарифів на оплату комунальних послуг та енергоносіїв на 5 % і більше у порівнянні з показниками, врахованими у Прогнозі, невиконання прогнозних показників доходів бюджету на 5 % і вище, підвищення рівня інфляції. Заходами з мінімізації впливу фіскальних ризиків на показники бюджету є здійснення заходів з енергоощадження, покращення адміністрування податків і зборів, зниження частки тіньової економіки, залучення грантів (кредитів) Міжнародних фінансових організацій, підвищення інвестиційної привабливості громади.
ІІ. Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку
Поточний економічний стан. За підсумками січня-червня 2025 р. галузі реального сектору економіки продемонстрували зростання ключових показників. Оборот роздрібної торгівлі збільшився на 2,1 відсотки, індекс обсягів виробництва валової продукції сільського господарства очікується на рівні 92,4 % до попереднього року, у зв'язку зі зміною погодних умов (значна посуха та заморозки) суттєво вплинула на врожайність зернових.
Середньомісячна заробітна плата за січень-червень 2025 року становить 14373 грн. та зросла на 23,6 відсотка до відповідного показника минулого року. Заборгованість із виплати заробітної плати відсутня.
Основні напрямки економічної діяльності:
виробництво сільськогосподарської продукції;
вирощування та відгодівля тваринницької продукції;
торгівля;
Найбільші роботодавці належать до аграрного сектору економіки.
Відповідно до Закону України "Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни" органами статистики призупинено оприлюднення статистичної інформації щодо поточної ситуації в громаді (районі та області загалом). Відсутність статистичних даних унеможливлює формування звітних даних поточного року.
Провідне місце в економіці громади посідає агропромисловий комплекс. Сільське господарство - перша за обсягами та по зайнятості трудових ресурсів галузь матеріального виробництва. Особливо інтенсивно розвивається рослинництво. Основні напрямки сільськогосподарського виробництва – вирощування зернових та технічних культур, насінництво, свинарство.
Основні сільськогосподарські підприємства на території громади: Прат «Україна», СВК «Агрофірма «Миг-Сервіс-Агро», ФГ«Меркурій»,ФГ «Оскар», ФГ «Петик»,ФГ «Нива», ФГ «Оптиміст», ФГ «Еліта», ФГ «Утро»,ФГ «Малахов», ФГ «Молодість»,ФГ»Радуга»,ФГ «Осінь Золота», ФГ «Тавріда»,ФГ «Горян » та інші.
Підприємництво, торгівля, туризм.
Кількість малих та середніх суб’єктів підприємницької діяльності, юридичних та фізичних осіб становить 166, у тому числі: 98 фізичних осіб – підприємців (59 % від загальної облікової кількості), юридичних осіб - 68 (41%).
На території громади працюють 20 крамниць.
Загальна площа сільськогосподарських угідь сільської ради 36,642 тис.га , з них ріллі 29,386тис. га., пасовища 3,984тис.га..
Транспорт.
Транспортне сполучення забезпечується автомобільними дорогами загального користування державного та місцевого значення. Мінімальна відстань населених пунктів до адміністративного центру складе 5,0 км, максимальна – 35,0 км. Зовнішній зв’язок здійснюється автомобільним автотранспортом.
Перспективи економічного і соціального розвитку на середньострокову перспективу ( 2026-2028 роки) .
Індикативні прогнозовані сільського бюджету є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів діяльності на 2026-2028 роки.
При здійсненні Прогнозу бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2026-2028 роки застосовані основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України (постанова КМУ від 27 червня року № 774).
Основні показники прогнозу на 2026-2028 роки побудовано, враховуючи значну невизначеність у прогнозах розвитку економіки та тривалості повномасштабної агресії .
|
Прогноз |
2026 |
2027 |
2028 |
|
Індекс споживчих цін (грудень до грудня попереднього року), % |
108,6 |
105,9 |
105,3 |
|
Індекс цін виробників промислової продукції (грудень до грудня попереднього року), % |
111,3 |
109,4 |
107,9 |
|
Середньомісячна заробітна плата працівників номінальна, грн. |
19116,00 |
19690,00 |
20280,00 |
При визначенні прогнозного обсягу Сухоєланецького сільського бюджету на 2026-2028 роки враховано:
- Державний соціальний стандарт прожитковий мінімум:
для 2026 року - підвищення розміру прожиткового мінімуму 3288 грн.;
для 2027 року - підвищення розміру прожиткового мінімуму 3482 грн..
для 2024 року – підвищення розміру прожиткового 3667 грн.
- Мінімальна заробітна плата:
з 01 січня 2026 року - 8688 грн.;
з 01 січня 2027 року - 9374 грн;
з 01 січня 2028 року - 10059 грн;
- Розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки:
з 01 січня 2026 року – 3470 грн;
з 01 січня 2027 року - 3744 грн;
з 01 січня 2028 року - 4018 грн.
Індикативні прогнозні показники економічного і соціального розвитку Сухоєланецької сільської ради на 2022-2024 роки
Показник |
2024р. ( факт) |
2025 рік(очікув.) |
2026 рік |
2027 рік |
2028 рік |
прогноз |
|||||
Чисельність наявного населення на кінець звітного року (на 1 січня наступного за звітним року), осіб |
3764 |
3766 |
3780 |
3782 |
3784 |
Фонд оплати праці найманих працівників.тис.грн. |
228997,1 |
229009,0 |
226670,6 |
228270,5 |
144245,3 |
Середньомісячна заробітна плата працівників, брутто: |
17230 |
18206 |
19116 |
19690 |
20280 |
Заборгованість із виплати заробітної лати (грн.) |
- |
- |
- |
- |
- |
Кількість зайнятих економічною діяльністю у віці 15-70 років, осіб |
850 |
855 |
860 |
875 |
880 |
Середня чисельність наявного населення, осіб |
3764 |
3766 |
3780 |
3782 |
3784 |
Припущення в частині формування доходів бюджету передбачають: підвищення розміру мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки; повернення до траєкторії показника випереджаючих темпів зростання середньої заробітної плати по громаді до такого ж показника по мінімальній заробітній платі; відновлення індексації грошової оцінки земель; інші зміни до законодавства, що впливають на показники місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів.
Припущення в частині видатків передбачають: забезпечення законодавчого підвищення мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки; збільшення видатків бюджетних установ на оплату комунальних послуг та енергоносіїв з урахуванням прогнозного індексу цін виробників (у 2026 році застосовано коефіцієнт 1,111, у 2027 – 1,094); здійснення заходів з підвищення рівня енергоефективності та енергозбереження; забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально-культурної сфери; надання власних соціальних гарантій для малозахищених категорій громадян; підтримка в належному стані об’єктів житлово-комунального господарства та інших об’єктів інфраструктури громади ; прогнозні показники видатків бюджету територіальної громади за бюджетними програмами, які забезпечують виконання інвестиційних проєктів протягом декількох років.
Враховані вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами.
ІІІ. Загальні показники бюджету.
Прогноз бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2026-2028 роки включає прогнозні показники бюджету громади за основними видами доходів, фінансування, видатків і кредитування, а також прогнозні показники за бюджетними програмами.
Загальні показники Прогнозу на середньостроковий період сформовано на основі стратегічних, програмних документах країни і територіальної громади, та з урахуванням:
- податкового потенціалу громади;
- оцінки результативності та ефективності використання бюджетних коштів;
- обґрунтованості розподілу фінансового ресурсу за напрямками використання;
- збалансованості показників.
Зазначені показники є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності, місцевих програм та формування показників проєкту бюджету сільської територіальної громади на 2026 рік.
Звертаємо увагу, що прогнозні показники дохідної частини місцевого бюджету на 2026-2028 роки є не остаточними та можуть змінитися.
Обсяг ресурсу бюджету у 2026-2028 роках прогнозується в обсягах 55,870 млн. грн, 57,245 млн. грн та 63,090 млн. гривень відповідно. У співставних умовах середньорічний темп росту надходжень та витрат складає 105%..
Загальні показники надходжень до бюджету та загальні граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету у розрізі років середньострокового періоду наведені у додатку 1 до прогнозу бюджету.
Виконання прогнозних показників бюджету в середньостроковому періоді дозволить:
- реалізувати цілі державної політики та місцевого розвитку, включаючи покращення якості надання публічних послуг та комфортності проживання жителів громади;
- забезпечити передбачуваність та послідовність бюджетної політики;
- впровадити соціальні стандарти.
IV.Показники доходів бюджету.
Прогнозні показники доходів бюджету сформовані на основі існуючої податкової бази та реалізації пріоритетних завдань із розширення її потенціалу. Показники доходів бюджету громади наведені в додатку 2 до прогнозу бюджету. В структурі доходів найбільшу частку становитимуть податкові та неподаткові надходження – 60,1 %; міжбюджетні трансферти – 39,9 %. Бюджетна політика буде спрямована на інструменти бюджетного планування, зміцнення фінансової спроможності удосконалення сільського бюджету шляхом забезпечення надходжень до бюджету з урахуванням позитивної динаміки у порівнянні з попередніми роками, підвищення ефективності та результативності використання бюджетних ресурсів.
При формування дохідної частини бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади були враховані фактичні надходження за 2024 рік, планові показники на 2025 рік та прогнозні показники на 2026 рік.
Обсяг власних доходів загального фонду сільського бюджету на 2026 рік розрахований у сумі 34073,353 тис.грн., що на 859,403тис.грн. більше відповідного планового показника на 2025 рік. До спеціального фонду у 2026 році прогнозується отримати 929,5 тис. грн, порівняно з плановими показниками до 2025 року, приріст не очікується.
Обсяг власних доходів загального фонду сільського бюджету на 2027 рік розрахований у сумі 34073,300 тис. грн.. До спеціального фонду у 2027 році прогнозується отримати 929,5тис. гривень..
Обсяг власних доходів загального фонду сільського бюджету на 2028 рік розрахований у сумі 34073,300 тис. грн.. До спеціального фонду у 2028 році прогнозується отримати 929,5тис. гривень.
Станом на 01.01.2025 на території громади обліковується економічно активних 1705 платників податків, із яких 105 юридичні особи та 1600 фізичні особи. Основними бюджетоутворюючими підприємствами, які забезпечують близько 67% надходжень до бюджету, є ФГ « Осінь Золота» , ФГ « Малахова», ФГ « Горян» , ФГ’’Горизонт –Плюс’’КЗ ’’Антонівський мистецький ліцей’’ .
Основним джерелом формування дохідної частини бюджету громади, як і в попередні періоди, залишатиметься податок та збір на доходи фізичних осіб. Прогноз надходжень з податку та збору на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до єдиної ставки (18 %) оподаткування доходів фізичних осіб, сталого підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, подальшого зростання середньомісячної заробітної плати найманих працівників шляхом збільшення продуктивності праці, легалізації виплати заробітної плати.
Податок та збору на доходи фізичних осіб прогнозуються у 2026 році на рівні 15200,0 тис грн ( на 11,1 % більше до уточненого плану), у 2027 році – 15200,00 тис.грн. та у 2028 році – 15200,0 тис. грн.
Єдиний податок – це другий бюджетоутворюючий податок. Прогнозний обсяг єдиного податку на 2026-2028 роки розраховано з урахуванням положень Податкового кодексу України, фактичних надходжень, кількості платників, за ставками, встановленими рішенням Сухоєланецької сільської ради від 11 липня 2023 року. В зв’язку з погодними умовами темпи росту єдиного податку не прогнозуються у 2026 році ( очікується отримати 9950,353 тис. грн.) , у 2027 році – ( очікується отримати 9950,350 тис. грн.) та у 2028 році – ( очікується отримати 9950,350 тис. грн.)
Розрахунок прогнозної суми податку на майно на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки, враховуючи ставки та пільги, визначені рішеннями сільської ради, щодо ставок податку на майно (від 11 липня 2023), з урахуванням перегляду договорів оренди земельних ділянок в частині збільшення розміру орендної плати, поновлення строку дії договорів оренди, , погашення податкового боргу та темпів зростання мінімальної заробітної плати. Темпи росту з плати за майно прогнозуються у 2026 році на рівні 12 % ( прогнозовані надходження 8549,0 тис. грн., , у 2027 році – на 1 %( прогнозовані надходження 8549,0 тис. грн.) , у 2028 році – на 1 %.( прогнозовані надходження 8549,0 тис. грн.)
Прогнозні надходження акцизного податку на 2026-2028 роки розраховані виходячи з фактичних надходжень, розширення бази оподаткування, за ставкою 5 % в частині акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну до бюджетів територіальних громад.
Темпи росту акцизного податку прогнозуються у 2026 році на рівні 1,2 % ( очікуване надходження 60,0 тис. грн.) у 2027 році – на0 %( очікуване надходження 60,0 тис грн.) та у 2028 році – на 0%.( очікуване надходження 60,00 тис. грн.)
Значну питому вагу у структурі доходів бюджету складають міжбюджетні трансферти з державного бюджету та з інших місцевих бюджетів – 37,98% у середньостроковому періоді. Водночас, питома вага має тенденцію до зростання.
Загальний обсяг трансфертів бюджету складає у 2026 р. -20867,618тис. грн., у 2027 р. 22242,319 тис. грн, у 2028 р., 28086,791 тис. грн.
Основними трансфертами з державного бюджету є освітня субвенція, Міжбюджетні трансферти з державного бюджету в середньостроковому періоді зазнають суттєвих змін, що пов’язано з продовженням реалізації реформ у сфері публічних фінансів та у соціально-економічних галузях країни.
Дотація з державного бюджету місцевим бюджетам.
Впровадження послідовної та передбачуваної податкової політики на території громади в середньостроковому періоді дозволить забезпечити середньорічний приріст доходів бюджету, зростання бюджетоутворюючих податків, а саме податку та збору на доходи фізичних осіб, місцевих податків та зборів та зменшення податкового боргу.
V. Показники фінансування бюджету , показники місцевого боргу , показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов'язань та гарантованого Сухоєланецькою сільською територіальною громадою боргу
Показники фінансування наведено у додатку 3 до Прогнозу , в якому відображено показники фінансування бюджету.
Витрати бюджету на 2026 – 2028 роки з погашення та обслуговування
місцевого боргу не заплановано ( кредитні договори відсутні)- додаток 4
Надання місцевих гарантій Сухоєланецькою сільською радою не прогнозується (додаток 5).
VI. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету
Під час формування видаткової частини бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади у середньостроковому періоді основним прагненням є досягнення цілей державної політики в межах ресурсних можливостей бюджету територіальної громади, спрямовування коштів на заходи відповідно до їх пріоритетності та актуальності, а також з урахуванням економного використання коштів за діючими бюджетними програмами. Прогнозні показники видатків та кредитування бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2026 – 2028 роки відображені на підставі поданих головними розпорядниками коштів пропозицій до Прогнозу, а саме:
- граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів – додаток 6;
- граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету – додаток 7.
В процесі формування видаткової частини бюджету враховані прогнозні розміри мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки на 2026-2028 роки відповідно до Бюджетної декларації, схваленої Постановою КМУ від 27 червня 2025 р. № 774 року:
В першу чергу при формуванні видаткової частини прогнозу бюджету враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення першочергової потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами та некомерційними підприємствами охорони здоров’я.
Враховані також обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально – культурної сфери, надання соціальних гарантій для малозахищених категорій громадян, підтримки в належному стані об’єктів житлово – комунального господарства, інших об’єктів інфраструктури громади, впровадження заходів з енергозбереження (енергоефективності), виконання в межах фінансових можливостей місцевих цільових (комплексних) програм. Основною метою розподілу коштів бюджету є забезпечення надання якісних публічних послуг та підвищення життєвого рівня населення громади. Для її досягнення передбачено виконання завдань у кожній сфері.
Державне управління
Пріоритетними завданнями апарату Сухоєланецької сільської ради та її виконавчих органів є забезпечення здійснення повноважень, наданих Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими нормативно-правовими актами.
У 2024 - 2028 роках планується здійснити такі заходи: - забезпечення створення та підтримки сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку людини, її самореалізації, захисту її прав, надання населенню місцевим самоврядуванням, утвореними установами та організаціями високоякісних і доступних адміністративних, соціальних та інших послуг, створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення здійснення власних і делегованих повноважень, забезпечити принцип прозорості у діяльності виконавчих органів сільської ради;
Прогнозний обсяг видатків загального фонду на утримання органів місцевого самоврядування визначено відповідно до пропозицій головних розпорядників коштів, а саме: на 2026 рік в сумі 11546,576 тис. грн., на 2027 рік– в сумі 11599,435 тис.грн., на 2028 рік в сумі 13471,7651тис. грн.
Освіта
Цілі державної політики у сфері освіти реалізуються головними
розпорядниками бюджетних коштів - відділом освіти культури спорту та туризму , та у середньостроковій перспективі будуть направлені на:
- повноцінний розвиток кожної дитини, її успішну інтеграцію в українське суспільство та європейську інтеграцію;
- забезпечення діяльності мережі дошкільних навчальних закладів різних
типів, створення умов для їх функціонування, зміцнення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів, урізноманітнення моделей організації дошкільної освіти, охоплення дітей обов’язковою дошкільною освітою;
- здійснення заходів для забезпечення якісної, сучасної, конкурентоспроможної та доступної освіти;
- забезпечення в рамках продовження реформи загальної середньої освіти «Нова українська школа» якісної та доступної освіти шляхом стимулювання вчителів до професійного розвитку, розбудови нового освітнього середовища;
- забезпечення закладів загальної середньої освіти сучасним навчальним
обладнанням та оновлення матеріально-технічної бази;
- розбудова безпечної та інклюзивної системи освіти за допомогою наближення освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально до місця їх проживання, врахування індивідуальних потреб і можливостей таких здобувачів освіти;
- забезпечення доступності мистецької і позашкільної освіти та інтегрування її в європейський простір;
- запровадження національної системи оцінювання якості освіти.
Основні результати, яких планується досягти:
- створення нового освітнього середовища, яке відповідає вимогам сьогодення;
- забезпечення доступної дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти з урахуванням демографічних та економічних реалій;
- сприяння підвищенню мотивації учнів до навчання, а вчителів – до професійного розвитку;
- надання освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально наближено до місця проживання та з урахуванням їх індивідуальних потреб і можливостей.
Реалізація освітніх послуг буде здійснюватися через існуючу мережу
освітніх закладів, яка включає 6 закладів дошкільної освіти, 2 заклади загальної середньої освіти, 1 філія закладу загальної освіти.
Для здійснення запланованих заходів передбачено у 2026 році – 33337,599 тис. грн, в 2027 році – 35176,220 тис. грн, в 2028 році – 37285,426 тис. грн.
Водночас зміна кількості споживачів послуг у середньостроковому періоді та територіальна особливість громади (низька щільність населення) обумовила необхідність здійснення низки заходів з формування оптимальної мережі та штатів освітніх закладів. Очікується проведення оптимізація закладів освіти, що матиме вплив на прогнозні показники видатків бюджету в перспективі.
Соціальний захист та соціальне забезпечення.
Основними цілями реалізації державної політики у сфері соціального
захисту та соціального забезпечення на 2026-2028 роки є посилення адресної
соціальної підтримки для підвищення ефективності використання бюджетних
коштів та їх спрямування соціально вразливим верствам населення.
Прогнозні граничні показники бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади по видатках на фінансування галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» на 2026-2028 роки передбачаються наступним головному розпоряднику коштів: - відділу соціального захисту населення.
За рахунок коштів бюджету сільської територіальної громади у
середньостроковому періоді планується утримувати 1 установу соціального захисту ( КУ «Центр надання соціальних послуг»).
Крім цього, на 2026 – 2028 роки плануються видатки на реалізацію місцевої програми соціального захисту та соціальної підтримки окремих категорій населення громади .
Завданнями на 2024-2025 роки є:
- забезпечення максимальної адресності та наближеності надання відповідної соціальної підтримки тим, хто її потребує;
- прозорість та доступність в отриманні соціальної підтримки;
- надання соціальної підтримки з урахуванням уніфікованих критеріїв обрахунку сукупного доходу сім’ї та її фінансово-майнового стану;
- забезпечення захисту прав дитини, у тому числі шляхом розвитку сімейних та інших форм виховання дітей, наближених до сімейних;
- удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі в умовах децентралізації.
Основні результати, яких планується досягти:
- адаптація системи надання соціальних послуг до нових вимог законодавства,
- спрощення порядку надання соціальних послуг,
- впровадження нових, сучасних комп’ютерних та Інтернет технологій;
- охоплення соціальним захистом максимальної кількості сімей та малозабезпечених громадян, які потребують підтримки місцевої влади;
- покращення соціального діалогу між громадськими організаціями та владою. Прогнозні показники на 2026 рік по галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» заплановані на загальну суму 2322,089 тис.грн., в 2027 році- 2323,309 тис. грн., в 2028 році- 3474,773 тис. грн.
Культура та мистецтво
Цілями державної політики у сфері культури, втіленням яких на місцевому рівні займається головний розпорядник бюджетних коштів – відділ освіти культури молоді та спорту Сухоєланецької сільської ради та Сухоєланецька сільська рада, є відродження та духовний розвиток традицій і культури української нації.
Прогнозні граничні показники бюджету територіальної громади головним розпорядником бюджетних коштів розподілені на реалізацію наступних бюджетних програм, а саме:
КПКВ 4030 «Забезпечення діяльності бібліотек» на утримання 1-ї публічної бібліотеки на території громади;
КПКВ 4060 «Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів», реалізацію якої здійснюватиме 9 закладів;
Протягом 2026-2028 років планується досягти наступних результатів:
- популяризація народної творчості та проведення культурно-мистецьких заходів.;
Прогнозні показники на 2026 рік по галузі «Культура і мистецтво» визначені в обсязі 2223,100 тис.грн., в 2027 році- 2434,10 0тис. грн., в 2028 році- 2 604,0тис. грн..
Житлово- комунальне господарство .
Реалізація цілей державної політики, власних повноважень органів місцевого самоврядування в сфері утримання, благоустрою та розвитку житлово-
комунального господарства територіальної громади, а також у сфері забезпечення ефективного функціонування та розвитку інфраструктурної мережі .
Пріоритетними напрямками розвитку житлово-комунального господарства є задоволення потреб мешканців в усіх видах житлово-комунальних послуг, створення комфортних умов для проживання та надання їм якісних житлово-комунальних послуг, належне утримання об’єктів комунальної власності, системи водопостачання громади, збільшення обсягів робіт об’єктів благоустрою, поступова переорієнтація житлово-комунального господарства громади на енергоефективний шлях, зменшення енергомісткості при наданні житлово-комунальних послуг.
Основними завданнями та напрямами, за якими буде продовжено роботу в галузі житлово-комунального є:
- покращення стану об'єктів благоустрою;
- освітлення території громади із застосуванням енергоощадних світильників;
- відновлення та створення нових зелених зон культурно-масового відпочинку для мешканців громади,
- утримання системи водопостачання;
- реалізація екологічної політики, спрямованої на стабілізацію та поліпшення стану навколишнього природного середовища на території громади;
Прогнозні показники бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади по видатках на фінансування галузі «Житлово-комунальне господарство» на 2026 та 2028 роки розроблено на виконання заходів «Програми економічного і соціального розвитку Сухоєланецької сільської територіальної громади» з урахуванням прогнозних показників бюджету громади на 2026 -2028 роки. Зокрема прогнозні показники на 2026 рік складають 2400,00 тис.грн. , на 2027 рік – 2400,0 тис.грн., та на 2028 рік 2620,0 тис. грн.
Економічною діяльністю
Цілями державної політики , які реалізуються головним розпорядником коштів -Сухоєланецькою сільською радою сприяння інвестиційному, соціально-економічному та екологічно збалансованому розвитку громади.
Прогнозовані граничні показники головним розпорядником коштів направлені на КПКВ 7130 « Здійснення заходів з землеустрою» на проведення технічної інвентаризації земель громади ; КПКВ 7680 « Членські внески до асоціації органів місцевого самоврядування» на внески до Асоціації міст України; КПКВК.
Основними завданнями та напрямами , за якими буде продовжено роботи в цій галузі є
- здійснення заходів з поділу, об'єднання та перерозподілу земельних ділянок, з урахуванням потреб землекористувачів та вимог законодавства, раціональне використання та охорона земель
- взаємодія з державними та неурядовими інституціями для навчання та розвитку місцевого самоврядування
Прогнозні показники бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади по видатках на 2026 рік складають 100,0 тис.грн. , на 2027 рік – 100,0 тис.грн., та на 2028 рік 120,0 тис. грн.
Інша діяльність
Цілями державної політики , які реалізуються головним розпорядником коштів -Сухоєланецькою сільською радою , є підтримка соціальної справедливості, охорона навколишнього середовища, забезпечення національної безпеки та обороноздатності.
Прогнозовані граничні показники видатків головним розпорядником коштів - Сухоєланецькою сільською радою, направлені на виконання завдань :
- захист населення від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру , а саме КПКВ 8110 Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха – обслуговування системи « Тривога» та КПКВ 8130 Забезпечення діяльності місцевої пожежної охорони .
- збереження та раціональне використання природних ресурсів, а також зменшення негативного впливу людської діяльності на навколишнє середовище – КПКВ 8340 Природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів
Прогнозні показники бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади по видатках на 2026 та 2028 роки розроблено з урахуванням прогнозних показників економічного і соціального розвитку громади на 2026 та 2028 роки.
Загальний обсяг видатків та надання кредитів з бюджету у 2026 році передбачається в сумі 829,500 тис. грн, у 2027 році - 839,500 тис. грн, у 2028 році – 909,500 тис. грн.
VIІ. Взаємовідносини бюджету з іншими місцевими бюджетами
Основною метою побудови міжбюджетних відносин є забезпечення збалансованості та ефективності бюджетної системи, раціональний розподіл фінансових ресурсів між державним та місцевими бюджетами, а також між самими місцевими бюджетами, для виконання державою та громадою своїх функцій.
Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів (доходи)
Обсяги міжбюджетних трансфертів з державного бюджету для бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2024-2026 роки (освітня субвенція) передбачаються на підставі Бюджетної декларації, прийнятої постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2025 року № 774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки» (додаток 10). На середньостроковий доведені в сумах : 2026 рік: - 20284,100 тис. грн. ; 2027 рік: в сумі 21597,500 тис. грн..; 2028 рік: в сумі 27442,700 тис. грн.
З обласного бюджету Миколаївської області на виконання комплексної програми соціального захисту населення "Турбота" до бюджету Сухоєланецької територіальної громади доведені показники іншої субвенції з місцевого бюджету в сумах: 2026 рік: - 187,018 тис. грн. ; 2027 рік: в сумі 187,018 тис. грн..; 2028 рік: в сумі 187,018 тис. грн.
З інших місцевих бюджетів на виконання програми « На утримання об’єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об’єктів спільного користування» до бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади передбачено надходження коштів на спів фінансування Забезпечення діяльності місцевої та добровільної пожежної охорони ».
-бюджет Новоодеської міської територіальної громади в сумах : 2026 рік: - 175,188 тис. грн. ; 2027 рік: в сумі 189,625 тис. грн..; 2028 рік: в сумі 203,047 тис. грн..
’’На підвезення учнів із села Гребеники до Бузького ліцею Сухоєланецької сільської ради’’
- бюджет Новоодеської міської територіальної громади в сумах : 2026 рік: - 221,312 тис. грн. ; 2027 рік: в сумі 268,176 тис. грн..; 2028 рік: в сумі 743,514 тис. грн.
Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам( видатки)
Прогнозними показниками по видатках на 2026 рік та 2028 рік на виконання «Програми економічного і соціального розвитку Сухоєланецької сільської ради» передбачено передачу з бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади інші субвенції :
- на здійснення видатків в частині надання медичних послуг населенню Сухоєланецької громади 2026 р. у сумі 1486,334 тис. грн.; 2027 р. у сумі 1629,065 тис. грн.; 2028 р.-1796,766 тис. грн. -Бюджету Новоодеської міської територіальної громади на утримання КНП ’’Новоодеський центр первинної медико-санітарної допомоги’’;
- на здійснення видатків в частині надання медичних послуг населенню громади 2026р. у сумі 562,0тис. грн.; 2027р.- 675,640 тис. грн., 2027р. –738,499тис. грн. - Бюджет Новоодеської територіальної громади на утримання КНП ’’Новоодеська багатопрофільна лікарня’’
- на здійснення видатків в частині надання послуг архіву населенню Сухоєланецької громади 2026 р. у сумі 33,273 тис.грн.; 2027р. у сумі 37,415тис.грн.; 2028 р.- 39,562тис.грн.- Бюджету Новодеської міської громаді на утримання КУ ’’Трудовий архів’’.
VIІІ. Інші положення та показники прогнозу бюджету
У прогнозі бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наявні наступні додатки:
Додаток 1 «Загальні показники бюджету»;
Додаток 2 «Показники доходів бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади»;
Додаток 3 «Показники фінансування бюджету»;
Додаток 6 «Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів»;
Додаток 7 «Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»;
Додаток 10 «Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів»;
Додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам».
Відсутня інформація для заповнення додатку 4 « Показники місцевого боргу» , додатку 5 «Показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язань та гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою боргу», 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету.
Показники звіту за 2024 рік в додатках містять звітні показники бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади, за 2025 рік планові показники бюджету громади станом на 1 липня 2025 р.
Не розподілені доходи в 2026 році в сумі 30,00тис. грн.; в 2027 році в сумі 30,437тис.грн., в 2028році в сумі 30,0тис.грн. для забезпечення виконання ст. 24 Бюджетного кодексу України -створення резервного фонду бюджету ,для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету
В процесі планування та виконання бюджету конкретні показники обсягів бюджету Сухоєланецької сільської територіальної громади на 2026-2028 роки можуть уточнюватися в залежності від законодавчих змін у податковій політиці нашої держави, показників соціального та економічного розвитку території та реальних можливостей бюджету громади на відповідні роки.
Начальник фінансового відділу
Сухоєланецької сільської ради Інна МАКСИМЧУК
Додаток 1:
https://rada.info/upload/users_files/04376908/025ce40148a40bb6a03c457c94d4339e.xlsx
Додаток 2:
https://rada.info/upload/users_files/04376908/5a5ea24922523ca23371f48fd36a47a2.xlsx
Додаток 3:
https://rada.info/upload/users_files/04376908/f4f1e791af8a510eab9a44f1b4e30b78.xlsx
Додаток 6:
https://rada.info/upload/users_files/04376908/2b5aa3a9dff0a7e4a549296cc943e2b6.xlsx
Додаток 7:
https://rada.info/upload/users_files/04376908/91710247742007a76794703dd6f31653.xlsx
Додаток 10:
https://rada.info/upload/users_files/04376908/b3e04b8b44427786202d4ac2b946d6d8.xlsx
Додаток 11:
https://rada.info/upload/users_files/04376908/8239e4d6ec7fe6563e638d3884e46a29.xlsx
